تبلیغات
ماهی گیری - چه زمانی به ماهیگیری برویم؟
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ماهی گیری
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 بهمن 1389 توسط سجاد باقرزارع
تغییرات دربهار                                                                                 

تغییرات سطوح آب دریاچه ها در فصول مختلف :

تغییرات فصل اثر مستقیمی برروی گردش آب های سطحی و زیرین دریاچه ها دارد. این تغییرات در طی یکسال دو بار اتفاق می افتد: یکبار در بهار و یکبار در پاییز .تابستان نیز فصل سکون و بی حرکتی است.

از ابتدای بهار ، آب گرم از سطح به عمق میرود و آب سرد از عمق به لایه های بالا منتقل میشود.دانستن این موضوع که ماهی مورد علاقه شما در چه سطح و دمایی از آب وجود دارد ، به شماکمک شایانی  برای یک ماهیگیری موفق  خواهد کرد.

تغییرات در بهار :

 یخ ها آب شده و آب های سطحی به مرور گرم میشوند.وقتی دمای آب بالاتر از ۴ درجه سانتی گراد میرود آب گرم با آب سردتر از زیر خود جابجا شده واین تغییرات تا زمانی که دمای آب ثابت شود ادامه خواهد داشت. در ابتدای این تغییرات ماهی ها در لایه های سطحی آب تجمع میکنند: جایی که آب زودتر گرم شده و گیاهان نیز سریعتر رشد میکنند.

سکون و بی حرکتی در تابستان :


 

در طی مدت تابستان ، گرمای خورشید بر سطح آب می تابد لیکن در اعماق آب نمی تواند نفوذ کند لذا بدیهی است که یک لایه آب گرم در سطوح بالایی ایجاد و زیر آن نیز لایه ای از آب سرد تشکیل شود.

در این زمان ماهی آب سرد را بیشتر دوست دارد لیکن لایه های گرم تر آب اکسیژن بیشتری دارند. به همین دلیل ماهی لایه ای میانی آب گرم و آب کاملا سرد را انتخاب میکند .این لایه می تواند بین عمق ۱ تا ۳ متری قرار داشته باشد ، البته بستگی به اندازه دریاچه این ارتفاع متغییر است.

بهتر است نقشه نقاط و مکان های کنار آب را که شیب ملایم تری دارند در نظر داشته باشید تا عمق مناسب تر که آب سالمتر و سردتری دارد را بیابید.

تغییرات در پاییز :

 با فرارسیدن پاییز و پایین آمدن دمای هوا ، سطح آب سد ها نیز سرد شده و  آب سرد وزن بیشتری از لایه های زیرین خود پیدا میکند ، بادهای قوی پاییزی نیز سطح آب را به حرکت در آورده و این عوامل به مخلوط شدن و جابجایی سطوح آب کمک میکند.

در این حالت ، آب دریاچه سد دما و سطح اکسیژن یکنواختی پیدا کرده و به ماهی اجازه میدهد که آزادانه به هر سو حرکت کند.اما  ماهی در موقعیتی که سرد شدن هوا و سطح آب ادامه پیدا  کند بسختی می تواند خود را با شرایط جدید وقف دهد.

دمای آب و تاثیرات آن :

 

 هر نوع ماهی در یک میانگین دمای مشخصی می تواند زنده بماند و تحمل دمای خارج از این حد را برای مدت طولانی ندارد. با دسته بندی این اطلاعات و تعیین دامنه تحمل ماهیان و تغییرات دمای آب سد می توانید محل و زمان مناسب برای ماهیگیری و صید نوع خاصی از ماهی را پیش گویی کنید.

همانطور که میدانید ماهی ها خونسرد هستند و نمی توانند همانند جانواران خونگرم دمای بدن خود را ثابت نگه دارند.بنابر این دمای بدن ماهی و تحرک جسمانی او تحت تاثیر دمای محیط اطراف قرار دارد. کاهش و افزایش  دمای آب تغییر دهنده مقدار اکسیژن آب بوده و میزان فعالیت آنها را زیاد یا کم میکند. دانستن این خواص بیولوژیک به شما کمک میکند تا تصمیم بگیرید که از چه نوع لوری یا طعمه ای استفاده  کرده و آنها را با چه سرعتی بحرکت در آورید. چرخ ماهیگیری را در آب سرد آهسته و در آب گرم تندتر به گردش در آورید.

تاثیر ، تغییرات هوا

باد :

باد می تواند نقش مهمی در موفقیت ماهیگیری شما داشته باشد. باد با فشار آب را بجلو هل میدهد و غذای پراكنده روی سطح آب نیز حركت میكند ، ماهی ها نیز طعمه را تعقیب میكنند. اگر شما در ساحلی مستقر هستید كه باد از آن سمت می وزد بهتراست جای خود را عوض كرده و در محلی كه روبروی باد است ماهیگیری كنید. اگر از روی قایق ماهیگیری میكنید ، پرتاب های خود را در جهت باد و به سمت ساحل انجام دهید.

طوفان و بارندگی:

ماهی ها خیلی سریع خود را با تغییرات فشار هوا كه بر اثر طوفان و تغییرات جوی پدید می آیند ، هماهنگ میكنند. در اكثر ماهی ها عمل خوردن چند ساعت  قبل از استقرار كامل جبهه هوای سرد افزایش پیدا میكند و بالعكس ساعاتی بعد از طوفان یا ورود جبهه هوای گرم كاهش پیدامیكند.

ماهی ها بعد از استقرار جبهه هوای سرد یك یا دو روز كم غذا میشوند.جبهه هوای گرم باعث افزایش دمای سطح آب شده و ماهی را به خوردن ترغیب میكند.این موضوع می تواند مخصوصا در زمستان اتفاق بیفتد ، وقتی كه یك جریان گرم ماهی ها را به خوردن تحریك میكند ،البته این فعالیت بیشتر در نزدیك لایه سطحی آب كه گرمتر است صورت می پذیرد.

روزهای ابری تا زمانی كه ابر بطور كامل مانع عبور نور خورشید نشود برای ماهیگیری مناسب تر هستند. آسمان ابری تمایل ماهی به تغذیه را بیشتر میكند برعكس در یك روز آفتابی ماهی بیشتر دوست دارد خود را مخفی كرده و در محلی بسته خود را پناه دهد.

بعد از یك بارندگی ملایم نیز زمان خوبی برای ماهیگیری است ، خصوصا بارانی كه در تابستان یا یك روز بهاری گرم ببارد.بارندگی دید ماهی را محدود كرده و ماهیگیر بهتر می تواند  از دید او مخفی بماند . باران حشرات و دیگر طعمه ها را وارد آب میكند و ماهی ها را به خوردن تشویق میكند.

باران های شدید و سنگین شانس ماهیگیری را كم میكند چون ماهی به سختی می تواند طعمه را بیابد و به خاطر افزایش شدت جریان آب ( در رودخانه ها) نمی تواند در وضعیت متعادلی بسر برد.

                           منبع|khalgermez.blogfa.com.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ