تبلیغات
ماهی گیری - غار کتله خور زنجان
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ماهی گیری
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 بهمن 1389 توسط سجاد باقرزارع

غار كتله خور زنجان

 

 غار عظیم وزیبای كتله خور در 165 كیلومتری جنوب باختری  زنجان قرارگرفته كه از طریق جاده آسفالته زنجان – سلطانیه خدابنده گرماب واز طریق جاده زنجان –بیجار-گرماب و همچنین جاده همدان-كبودرآهنگ نیز قابل دسترسی است ، این غار از شهر گرماب حدود 7 كیلومتر فاصله دارد.

وجه تسمیه غار

كتله خور براساس برسیهای انجام گرفته معانی مختلفی مثل : تپه خورشید-روستای بدون خورشیدو ... داشته كه مناسب ترین معنی بدست آمده یك كاربرد تركی بوده كه كتله به معنی پستی و بلندی وناهمواری های داخل غار و خور به معنی راحتی و آسایش است كه بصورت كلی به معنی پستی و بلندیهای راحت و دنج می باشد.

بهترین مسیر برای رفتن به غار كتله خور از تهران(حدود 385 كیلوتر) : كرج-قزوین-اتوبان قزوین زنجان : خروجی شهرستان ابهر می باشدو با ورود به شهر ابهر بسمت شهرستان قیدار(خدابنده )محل آرامگاه قیدار نبی( ع ) ادامه مسیر داده وسپس به سمت شهرستان گرماب خواهیم رفت.

پیشنهاد من برای بازدید از غار كتله خور یك برنامه دو روزه است و برای این كار می توان بعد از ظهر از تهران بمقصد غار حركت كرد و در بین راه از مقبره زیبای قیدار نبی بازدید و در ادامه شب را در كنار غار (با استفاده از امكانات خوب ویلاهای مهمان پذیر)اقامت نمود و صبح پس از دیدن غار شگفت انگیز كتله خور به شهرستان قیدار برگشت و این بار از مسیر سلطانیه ( گنبد سلطانیه) به شهر زنجان رفت .

مقبره قیدار نبی (ع)

 

با عنایت به اسناد و مدارک موجود پیشینه تاریخی این بنا بسیار روشن است . نخستین و قدیمی ترین سند ، متعلق به سال 719 هجری قمری است .

مرحوم علامه مجلسی در « بحار الانوار » در ذکر اجداد پیامبر گرامی اسلام (ص) به نقل از برخی کتابها نوشته شده است : حضرت قیدار (ع) ، جد سی ام رسول اکرم (ص) است .

در تاریخ یعقوبی آمده است : حضرت اسماعیل دوازده پسر داشت که بزرگترین آنان حضرت قیدار (ع) بود . پس از وفات حضرت اسماعیل در 130 سالگی و دفن او در حجر ، حضرت قیدار (ع) جانشین پدر می شود و مردم را به توحید دعوت می کند.

زیارت از مقبره این پیامبر بزرگوار برایم بسیار ارزشمند بود و حال وهوایی همچون زیارت شوش دانیال(ع) داشت.

 

ضریح چوبی قیدار نبی (ع)

غار كتله خور

 

هوا تاریك شده و تازه پس از گذشتن از شهر كوچك گرماب به محوطه ورودی غار كتله خور میرسیم. محوطه بسیار زیبایی در این محل ساخته شده و تقریبا امكانات عمومی خوبی ایجاد گردیده ، چنانچه در فصل تابستان و گرم بودن هوا به اینجا عزیمت كنید می توانید زیر آلاچیق های در نظر گرفته شده شب را سپری كنید . اگر هم مایل بودید می توانید از امكانات قابل قبول ویلاهای ساخته شده ( با بهای مناسب) استفاده كنید.شماره تماس برای رزرو جا 02424822188  و09124411128 می باشد.

 

 

دهانه طبیعی و اولیه غاركه تنهاراه دسترسی به آن بوده بصورت طاق مثلثی بقطر 70سانتی متر وجود داشته و در طی سالیان بسیار دور برای تردد مورد استفاده قرار گرفته است. لیكن در سال 1372 توسط معاونت عمرانی استانداری زنجان تغییر و تعریض گردیده و بشكل امروزی درآمده است بصورتیكه بازدید كنندگان از غار می توانند به راحتی مسیر 2.5 كیلومتری رفت و برگشت را طی كنند. این مسیر با نور پردازیهای زیبا شما را به تماشای دهلیز ها ، گذرگاهها ، ستونهای عظیم ،استلاگمیت ها و استلاكتیت ها ، به رنگهای مختلف و كمیاب ترین قندیلها  دعوت می نماید.

 

قصر بلورین

هم اكنون این غار بصورت سه طبقه خشك و طبقه چهارم به بعد بصورت آبی می باشد و زمین شناسان احتمال تشكیل چهار طبقه دیگر تا سفره آب زیر زمینی را داده اند.

 

طرز تشكیل استلاكتیت ها و رشد آنها به سمتهای مختلف در سقف غار بافتهای زیبای را پدید آورده و در آمدن قندیلها به اشكال گوناگون مثل شیر خوابیده ، پنجه شیر ، پای فیل ، سفره عقد ، عروس وداماد ، نخل سوخته و....  چشم هر بیننده ای را خیره میكند.

 

ارشان در كنار نخل سوخته

 

میدان پنجه شیر

بنظر بنده واقعا حیف است كه همچنین جایی  در ایران وجود داشته باشد و ما آنرا از نزدیك ندیده باشیم ، چون زیبایی های غار كتله خور را نمی توان در عكسهای آن خلاصه كرد و كامل دید.

قابل ذكر است مسیری كه جهت بازدید در نظر گرفته شده تنها بخش كوچكی از غار می باشد و براساس حدثیات موجود این غاربه غار علیصدر همدان  متصل می باشد.

گنبد سلطانیه

 

در بازگشت قبل از ظهر از شهر سلطانیه عبور كرده و به دیدن بزرگترین گنبد آجری جهان ومقبرهٔ اولجایتواست که نام خود را به سلطان محمد خدابنده تغییر داد و از آتار مهم دوره ایلخانیان به حساب می‌آید، می رویم.

تزیینات و نحوه‌ی ساخت این مقبره در واقع نقطه‌ی عطفی در معماری آن دوران بوده . ساخت این گنبد در سال ۷۰۲ هجری قمری به دستور الجایتو در شهر سلطانیه، پایتخت آن زمان ایلخانیان آغاز شد و در سال ۷۱۲ هجری قمری به اتمام رسید.

 

چیزی كه در بازدید از این گنبد چندان خوش آیند نیست وجود تعداد زیادی داربست فلزی در بیرون و داخل بنا است كه جهت بازسازی و مرمت مورد استفاده قرار می گیرد و متاسفانه در كیفیت بازدید از  آن بسیار تاثیر گذار است.

شهر زنجان

ساعت 2.30 بعد از ظهر به شهر زنجان میرسیم ، فرصت كمی داریم  اول به دیدن بنای رختشویخانه كه بصورت موزه در آمده است میرویم . این بنا در سالها پیش بدلیل سردی هوا در زمستان و تامین امنیت زنان در یك مكان سر پوشیده  ، ساخته شده است.

 

دومین محلی كه بسیار مشتاق دیدن آن بودم ساختمان ذوالفقاری محل نگهداری مردان نمكی بود كه اجسادشان در معدن نمك چهرآباد زنجان كشف شده است.عكسبرداری از اجساد و ابزار كشف شده ممنوع است.

پسر 16 ساله :عكس از ویكی پدیا

یكی از جالبترین مردان نمكی جسد پسر بچه 16 ساله ای متعلق به 2350 سال قبل (دوره هخامنشی) می باشد . كه با لباس كامل و كفش قابل مشاهده است. وقتی به لباسهای آن توجه كردم برایم بسیار جالب بود ، بنظر پارچه از جنس كرباس با نواری قرمز رنگ در درزهای آن كه به عنوان شیرازه استفاده شده است.

محل بعدی برای بازدید بازار زنجان با معماری خاص خود است كه متاسفانه در روز جمعه كاملا تعطیل  بود و تنها در محوطه داخل بازار قدم زدیم. در یكی از خیابان اصلی شهر نیز سوغاتی معروف زنجان ( چاقو ) خریدیم و از طریق اتوبان زنجان تهران بسمت تهران بازگشتیم.                                                        منبع|khalgermez.blogfa.com

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ